RSS
 

System walki

Poradnik – system walki

Podstawy

Dla odważnych ludzi, nagrodą jaką oferuje wojna jest wolność i chwała” – Likurg

W Grepolis, gdy dwóch graczy walczy między sobą, podstawowa wartość ataku agresora jest porównywana z wartością obronną przeciwnika dla danego typu broni (broń może być tnąca, obuchowa lub dystansowa). Na wynik bitwy wpływa wiele innych czynników, takich jak wytrzymałość murów miejskich, ilość boskich łask, a także losowego współczynnika szczęścia, który jest różny dla każdej bitwy.

Agora

Wojna to nie tyle kwestia broni, co pieniędzy” – Tukidydes

Agora jest centrum zarządzającym Twoimi jednostkami. Pod obroną zobaczysz wyświetlone jednostki, które są obecnie w mieście. Będą one bronić miasta przed każdym nadchodzącym atakiem.

Po wybraniu zakładki „na zewnątrz” zobaczysz wszystkie jednostki które należą do Twojego polis lecz w chwili obecnej są poza nim. Mowa tutaj jest o jednostkach atakujących aktualnie przeciwnika czy też broniących sojusznika.

„Symulator” umożliwia Ci sprawdzenie jak teoretycznie powinna rozegrać się  bitwa. Jest to bardzo potężne narzędzie dające Ci możliwość poczucia taktycznej siły ataku i obrony. Jednakże powinniśmy pamiętać że jest to tylko symulator i podaje on przybliżoną szansę na zwycięstwo/porażkę. Nie bierze on pod uwagę dobrego (lub złego!) czynnika losowego jako części bitwy, pod którego wpływem będą Twoje jednostki podczas każdego najazdu.

„Kultura” wskazuje obecny poziom kultury Twojego miasta. Miasta z niskim poziomem kultury nie posiadają możliwość rozwoju i kolonizacji innych miast.

Atak

Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie” – Agis II Spartański

Jeżeli masz już wystarczającą ilość wojska i chcesz złupić inne miasto, musisz kliknąć na polis lub wioskę rolniczej, którą chcesz złupić i wybrać „atakuj”. Trzeba pamiętać że niektóre wioski czy też polia posiadają obronę, źle zaplanowany atak może skończyć się porażką i stratą dużej ilości wojska.

Nie można atakować graczy którzy są pod wpływem ochrony początkowej. Ochrona ta zaczyna się w momencie rozpoczęcia gry przez danego gracza i trwa przeważnie od 5 do 7 dni.

Wszystkie jednostki mają różne charakterystyki, stąd niektóre są lepsze do ataku, a inne do obrony. W czasie ataku jednostki używają broni obuchowej, tnącej lub dystansowej. W obronie, każda jednostka ma także różne wartości obrony przed danym typem broni.

Wsparcie

Odważny mężczyzna jest najsilniejszą wieżą obrony” – Alcaeus

Często zdarza się tak że członkowie Twoje sojuszu w Grepolis potrzebują wsparcia, czasami materialnego lecz w większości przypadków potrzebne jest wsparcie militarne. Tak jak możesz wysłać sojusznikowi surowce tak samo możesz wysłać mu wsparcie militarne jeśli tego potrzebuje. Wybierz miasto, które chcesz wspierać i kliknij na „wsparcie”. Wybierz jednostki, które chcesz wysłać i ponownie kliknij na „wsparcie”.

Jeżeli Twoje jednostki w Grepolis są atakowane w mieście wspieranego gracza, otrzymasz raport informujący Cię o Twoich stratach. Gdy Twoje jednostki nie są już dłużej potrzebne, możesz je odwołać. Przejdź do Agory, kliknij „na zewnątrz” i odwołaj jednostki spowrotem do swojego miasta.

Przerwanie ataku lub wsparcia

Atak lub wsparcie może być przerwane w ciągu pierwszych 10 minut. Po tym czasie jednostki są już za daleko, aby mogły Cię usłyszeć.

Obrona

Jeśli notorycznie jesteś atakowany w Grepolis to znaczy że agresor chce zdobyć Twoje surowce lub podbić Cię. Jeśli w armii atakującej Cie nie ma statków kolonizacyjnych to można przyjąć że przeciwnikowi zależy tylko na Twoich surowcach. Aby zapobiec temu możesz zrobić kilka rzeczy:

  • Wybudować armię obronną tak silną, jak tylko możesz.
  • Skontaktować się ze swoim sojuszem w Grepolis i poprosić o pomoc.
  • Zużywać regularnie materiały budowlane do rozbudowy miasta i/lub armii.
  • Podnosić poziom swojego magazynu i muru miejskiego.

Wszystkie jednostki mają różne charakterystyki, tak więc niektóre jednostki są lepsze do ataku, a inne do obrony. Więc jeśli budujesz armię obronną to zwróć uwagę na statystyki obrony danej jednostki.

Czas dotarcia jednostek

Do każdego ruchu wojskowego w Grepolis dodane lub odjęte jest od kilku do kilkudziesięciu sekund. Na Alfie i Zecie jest do +-30, a na pozostałych światów +-10 sekund. Ma to na celu zapobiegnięcie korzystania z botów lub skryptów do gry i w rezultacie wyrównanie szans wszystkich graczy. W związku z wahaniem czasu dotarcia jednostek niemożliwe jest zaplanowanie kilku ataków w jednej sekundzie.

Mury miejskie

Mury miejskie mają na celu obronę Twojego polis. Zwiększają one obronę podstawową polis i obronę Twoich jednostek.

Budowa murów miejskich jest podstawowym filarem obronnym Twojego polis i powinna być zaczęta jak najszybciej się nam to uda. W późniejszym etapie gry dobrze rozwinięte mury miejskie są podstawowym fundamentem do obrony Swojej ojczyzny.

Wywiad

Wiedza jest potęgą. Liczy się to też oczywiście w Grepolis. Bardzo istotną informacją jest jak dużo wojska posiada Twój przeciwnik i jakie to wojsko ma charakter. Jeżeli nie ocenisz dobrze swoich mocy w porównaniu do mocy obronnych swojego to z pewnością spotkasz się ze stratą ogromnej ilości swojego wojska. Przecenianie przeciwnika jest mniej tragiczne, ale także nieoptymalne. Możesz marnować czas zwlekając z budową armii, której rozmiar nie będzie potrzebny w czasie ataku.

Jeśli chcesz zobaczyć co się dzieje za murami wroga, musisz zbudować Jaskinię aby móc wynająć szpiegów.

W celu wysłania szpiega za linię wroga, musisz umieścić srebrne monety w swojej jaskini. Płacisz nimi szpiegom, a następnie możesz ich wysłać w celu infiltracji wrogiego miasta za pomocą menu kontekstowego. Sukces wywiadu nie jest pewny. Jeżeli miasto, które chcesz szpiegować ma więcej srebra w swojej jaskini niż Ty, twój wywiad zawiedzie. W tym przypadku nie otrzymasz żadnej informacji o wrogim mieście. Natomiast wrogie miasto otrzyma wiadomość, że próbowałeś wyszpiegować informację o nim.

Jeżeli próba szpiegowania powiedzie się, czyli gdy będziesz miał w jaskini więcej srebra niż Twój przeciwnik, otrzymasz raport zawierający informacje o wrogich jednostkach.


Zobacz też:

>>Gry na Xbox 360 i PS3 od 20zł! Sprawdź koniecznie!<<

>>Najtańsze karty graficzne<<

>>Notebooki już od 214zł! Sprawdź<<