RSS
 

Dla początkujących

I. Podgląd miasta

Poradnik dla początkujących


Widzimy tutaj ekran główny, możemy zobaczyć swoje polis z bliska. Mamy tutaj również dostęp do różnego rodzaju paneli sterowania. Najeżdżając kursorem myszy na poszczególne budynki zobaczymy ich nazwę i poziom. Klikając na niego zobaczymy bardziej szczegółową informację o tym akurat budynku. Sprawdź zakładkę Budynki aby dowiedzieć się więcej o każdym z budynków. Znajdziesz tam opisy każdego budynku, łącznie z budynkami specjalnymi.

II. Panel sterowania/paski

1. Główny panel sterowania

Po lewej stronie znajduje się główny panel sterowania. Możesz przejść tutaj do podglądu miasta, wiadomości, raportów, strony sojuszu, ustawień, forum sojuszu (jeśli należysz do jakiegoś sojuszu), rankingu, pomocy, forum (Grepolis Forum), do strony premium (dotyczy zakupu i zarządzania premium) i wyloguj.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o premium account to wejdź w zakładkę Premium. Kliknij na miniaturkę aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze.

2. Pasek zasobów

Pasek ten znajdziemy w górnej części ekranu. Znajdziemy tam informację, jak wiele drewna, kamienia i srebra, znajduje się obecnie w twoim magazynie. Pokazuje on również liczbę wolnych mieszkańców, ile zasobów możesz pomieścić, jak wiele posiadasz łask, oraz wybranego Boga lub Boginię. Najeżdżając myszką na któryś z zasobów zobaczysz, jak wiele jesteś w stanie wyprodukować na godzinę. Klikając na pojemność magazynu zobaczysz jak wiele posiadasz surowca, w stosunku do możliwości pomieszczenia.

3. Pasek akcji

To jest pasek boczny w Grepolis, po prawej stronie ekranu, gdzie możesz zobaczyć jednostki swojego wojska, zarządzać ich przemieszczanie i dokonywać zmian w zakresie handlu.

Możesz również odwoływać ataki z tego ekranu, co jest możliwe tylko w ciągu pierwszych dziesięciu minut. W miejscu tym widoczne są wszystkie ruchy wojsk: ataki z ziemi, ataki z morza oraz te nadciągające.

Aby odwołać atak, kliknij na nazwę miasta na pasku akcji, po czym na kolejnym ekranie pojawi się przycisk anuluj, na dole ekranu. Twoje wojska zawrócą.

Kliknij na miniaturkę aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze.

III. Mapa

Mapa wyspy w Grepolis to panel na którym możemy sprawdzić kto jest naszym sąsiadem, gdzie leży nasze polis i czy czasem nie czają się na nas wrogowie. Twoje miasto jest zawsze na mapie zaznaczone jest  pomarańczowym banerem, członkowie sojuszu  do którego należysz zaznaczeni są błękitną chorągwią, a miasta innych graczy mają kolor brązowy. Każdy gracz otrzymuje miasto na wybrzeżu. Wnętrze kraju to rolnicze wioski, które są utworzone przez system i są oznaczone zielonym sztandarem.

Kliknij na miniaturkę aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze.

IV. Ludność

Liczba wolnych mieszkańców w Grepolis znajduje się po prawej stronie paska zasobów. Mieszkańcy potrzebni są do budowy budynków i jednostek wojskowych. Liczba ludności uzależniona jest od poziomu gospodarstwa. Im wyższy poziom gospodarstwa, tym więcej ludzi może mieszkać w twojej wiosce. Do rozbudowy gospodarstwa nie potrzeba mieszkańców.

V. Surowce

Istnieją 3 rodzaje surowców w Grepolis: drewno, kamień i srebro. Surowce te są potrzebne do rozbudowy miasta oraz do zatrudniania jednostek wojskowych. Srebro jest również wykorzystywane do szpiegowania innych graczy.

Kliknij na miniaturkę aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze.

Każda wyspa w Grepolis jest obfita w jeden z surowców oraz jeden jest na niej rzadko spotykany. Oznaczone jest to znakiem + i – przy danym surowcu. Premia lub kara wydobycia ma znaczenie dopiero gdy rozbudujesz budynek powyżej 20 poziomu.

Budynki produkcyjne

W Grepolis istnieją trzy rodzaje budynków produkcyjnych, przyporządkowanych poszczególnym zasobom. Rozbudowując je wpływasz na wzrost szybkości produkcji poszczególnych surowców. Obóz drwali odpowiada za produkcję drewna, kamieniołom za produkcję kamienia i kopalnia srebra za srebro. Im wyższy poziom tych budynków tym więcej zbiorów na godzinę.

VI. Handel

Handel z wioskami gospodarczymi lub innymi graczami w Grepolis jest doskonałą drogą do zdobycia bardzo w grze potrzebnych surowców. Nie każda transakcja jest wymienna w stosunku 1:1, musisz uważać przy transakcji, co kupujesz, za ile i od kogo.

  • Stosunek wymiany 1:1 oznacza 1 zasób w zamian za 1 inny. 1:2 znaczy 1 sprzedajemy, 2 inne otrzymujemy. 2:1 oznacza sprzedaż dwóch surowców za jeden inny. Wymiana na targowisku zapisana jest skrótem dziesiętnym, co znaczy, że gry widzisz opis 1, wtedy kupujesz 1:1. 2 oznacza stosunek 1:2, a gdy widzisz .5 oznacza to zakup w stosunku 2:1.

Handel z wioskami gospodarczymi

Każda wioska gospodarcza w Grepolis z twojej wyspy będzie uczestniczyć w handlu z tobą, jeżeli będziesz posiadał targowisko i nastrój w danej wiosce będzie nie mniejszy niż 80%. Każda wioska będzie specjalizować się w wymianie jednego surowca na inny, ściśle określony, co jest narzucone odgórnie i nie ma możliwości zmiany.

By handlować z wioskami gospodarczymi kliknij na mapę wyspy, wybierz wioskę. Kliknij w nią, a następnie wybierz opcję „handluj”.

Za każdym razem, gdy handlujesz z wioskami gospodarczymi, stosunek wymiany obniża się o 0.1 za każde 100 sztuk wymienionego surowca. Stosunek ten wzrasta z powrotem w tempie .1 na godzinę.

Handel z innymi graczami

Możesz handlować z innymi graczami na Rynku. Kliknij na swój Rynek w Ogólnym Widoku miasta. Pojawi się okno, w którym możesz zobaczyć co mają do zaoferowania inni gracze.

Na ekranie tym możesz wyszukać surowce, jakie potrzebujesz. Po lewej stronie naciśnij na wybrany zasób, pokażą Ci się wszystkie oferty. Możesz zawęzić listę, wybierając czas dostawy i stosunek wymiany, dzięki czemu możesz znaleźć najbliższą i najlepszą ofertę.

Handel z innymi graczami możesz rozpocząć na 1 poziomie rozbudowy Rynku. Swoje oferty możesz wystawiać dopiero gdy rozbudujesz Rynek do poziomu 5. Aby móc wysyłać surowce bezpośrednio do innego gracza musisz posiadać Rynek na 10 poziomie rozbudowy.

Jeżeli posiadasz 5 poziom Rynku i chcesz wystawić swoje surowce na handel kliknij Stwórz Ofertę. W nowo otwartym oknie możesz wybrać co chcesz wystawić na sprzedaż, czego oczekujesz w zamian oraz określić maksymalny czas transportu. Teraz pozostaje już tylko czekać aż ktoś zaakceptuje Twoją ofertę.


Zobacz też:

>>Gry na Xbox 360 i PS3 od 20zł! Sprawdź koniecznie!<<

>>Najtańsze karty graficzne<<

>>Notebooki już od 214zł! Sprawdź<<